28.08.14

Penne alla puttanesca (neapolská verze)

Penne alla puttanesca patří spolu s penne al'arrabiata mezi mé nejoblíbenější úpravy těstovin. V obou případech se jedná o omáčky, které jsou chuťově velmi výrazné a pálivé (mňam :-)). Zatímco však arrabiata pálí vždy, penne alla puttanesca lze upravit tak, že pálit nemusí - jednoduše vynecháte feferonky (nepatří mezi základní ingredience). Omáčka si přesto zachová specifickou výraznou chuť, kterou jí dodávají capari a černé olivy v kombinaci s česnekem a bílým vínem

Penne alla puttanesca znamená doslova penne alla bordel. Jedná se o poměrně nový recept, který vznikl až v polovině 20. století. Existuje mnoho domněnek a příběhů, jak a kdo tento pokrm vymyslel. Jeden z nich pojednává o italském kuchaři Sandro Pettim, který byl těsně před zavírací dobou restaurace požádán několika hosty, ať jim něco uvaří. Poté, co jim sdělil, že má v kuchyni málo ingrediencí, hladově odvětili: "Klidně nám udělej nějakou směsku." (hodně slušně řečeno!) Petti tedy připravil omáčku z toho, co mu v kuchyni zbylo - ze čtyř rajčat, dvou oliv a trošky caparů. Netrvalo dlouho a nový recept byl na světě.  

A jak už to u jídla a receptů bývá, stačilo půl století k tomu, aby se v celé Itálii začali připravovat různé varianty tohoto pokrmu. My Vám zde představujeme neapolskou verzi "puttanescy" bez ančoviček, takže vlastně veganskou. Tradičně se tato omáčka podává se špagetami, my jí však máme raději s trubkami (penne).



Ingredience: 
  • 400 g těstovin penne
  • olivový olej
  • 4 stroužky česneku
  • 2 lžíce capari
  • 4 lžíce černých oliv bez pecky
  • 1 dcl bílého vína
  • hrst petrželové natě
  • 400 g cherry rajčat nebo dobře vyzrálých normálních rajčat
  • 4 feferonky (nemusí být)
Nádobí - na vaření těstovin je zapotřebí opravdu velký hrnec. Na přípravu omáčky si také nachystejte velkou a širokou pánev, protože do ní nakonec těstoviny nasypete.

Postup: 

1. Nejprve si dejte vařit těstoviny.

2. Mezitím si ve velké pánvi na olivovém oleji  orestujte česnek (stačí ho promačkat rukou nebo nakrájet na hrubší kousky), capari a na kolečka nakrájené olivy.

3. Po chvilce restování (cca 2 minuty), přidejte nakrájené feferonky a dalších pár minut restujte, aby se spojily všechny chutě.

4. Přilijte bílé víno a nechte vyprchat alkohol (asi 5 minut).

5. Mezitím si omyjte rajčata a nakrájejte je na půlky (cherry rajčata), nebo na malé kousky (normální rajčata).

6. Rajčata přidejte do omáčky a nechte chvíli dusit. V případě potřeby podlejte vodou z těstovin.

7. Nakonec vsypte uvařené těstoviny do omáčky, promíchejte, posypte petrželovou natí a můžete podávat.

Buon appetito, ragazzi!



 by Petra 


24.08.14

Mujaddara - tradiční pokrm z Blízkého Východu

Jedno z mých oblíbených jídel, která jsou rychlá na přípravu, zasytí a na kterých si zároveň pochutnám, je mujaddara. Základní suroviny v tomto receptu tvoří čočka a rýže, zbytek jsou ingredience, které všichni máme většinou někde doma po ruce. 

První zmínka o tomto pokrmu pochází z kuchařky vydané v roce 1226, kterou sestavil al Baghdad z Íráku. Původně se mujaddara připravovala i s masem, bez masa pak byla tradičním středověkým jídlem chudších Arabů. Dnes existuje několik variant tohoto pokrmu - v některých zemích Blízkého Východu se do mujaddary přidává máta či koriandr, jinde se servíruje s jogurtem. Základním receptem je však ten, který tu s vámi budu sdílet a který si čas od času připravuji, když mám hlad a nechce se mi dlouho vařit :) 



Ingredience: 
  • hrnek rýže
  • 2 hrnky čočky
  • olivový olej
  • půl cibule nakrájené na kostičky
  • půl lžičky kmínu
  • sůl
  • 2 lžíce citrónové šťávy
  • 1 lžíce nasekané petržele
 Postup: 

1. Na oleji si zpěníme na drobno nakrájenou cibuli. Až cibule zesklovatí, přidáme rýži a krátce (cca 1 minutu) za stálého míchání orestujeme.

2. K rýži přidáme restovat také čočku - opět restujeme asi jednu minutu.

3. Zalijeme 4 hrnky vody, osolíme, přidáme kmín a vaříme, dokud čočka a rýže není měkká (či požadované konzistence - kdo má rád tužší, vaří kratší dobu, kdo raději měkčí, vaří déle :)

4. Když se vyvaří všechna voda a rýže a čočka mají požadovanou tvrdost, dochutíme solí a citrónovou šťávou. Ozdobíme nasekanou petrželkou

5.Můžeme podávat se zeleninovým salátem, zdobené kopečkem jogurtu nebo s opraženou cibulkou. Výborná je také s nakládanou červenou řepou nebo kyselými okurkami.

(aneb dobrou chuť!)   الذوق السليم

(pokud Google translator nelže :))

by Petra