13.08.17

Nové webové stránky Jídlologie

Loučíme se s Bloggerem! Jídlologii jsme se rozhodly pořídit nový kabátek a koupit vlastní doménu. 

Těšíme se na Vás na 


http://jidlologie.cz

04.08.17

Kavárna Mondieu | Bratislava

Při červencové návštěvě Bratislavy byla z našich prvních zastávkových cílů kavárna Mondieu. Ne že bysme byly takové kavárenské povalečky, ale chtěly jsme si zkrátit čekání na ubytování a polední teploty se vyšplhaly k 31°C. Kavárnu Mondieu jsem měla vyhlédnutou ještě před příjezdem do Bratislavy - jako před každým výletem jsem si sepsala seznam kaváren a restaurací, které mi na Googlu připadaly sympatické.

Z krátkého seznamu jsme se potom rozhodly zajít právě do Mondieu. A rozhodně jsme nelitovaly. Kavárna se nachází na ulici Laurinská v rohovém domě a má dvě patra, respektive druhé podlaží čistě pro hosty. Právě tam jsme zamířily i my, protože v přízemí bylo obsazeno a venku jsme kvůli vedru sedět nechtěly.

Kromě výborného cappuccina a domácích limonád je v Mondieu pěkný, jednoduchý a zároveň útulný interiér a vtipná Čoko Channel, která na vás vykoukne všude možně :) 



Z bohatého jídelního lístku bylo co vybírat - v nabídce měli snídaně (lívance s mascarpone a borůvkami, francouzský toast, míchaná vajíčka na různé způsoby, croissant s čokoládou nebo na slano,...), brunche, dezerty, smoothie, domácí limonády, veganskou zmrzlinu a samozřejmě i kávu a jiné teplé a studené nápoje. 

jsem si objednala cappuccino a jednu porci čokoládové zmrzliny, Pája si dala domácí limonádu mangem a se zázvorem a porci borůvkovo-levandulové zmrzliny.
Ke cappuccinu jsem dostala sklenici vody a vše bylo krásně naservírované.



Nejsem žádný odborník na kafe, ale dobré kafe poznám podle jedné věci - že mi po něm není zle. Ano, je to tak. I když miluji vůni kávy, tak po většině cappuccin mi není dobře od žaludku, ale zjistila jsem, že když je káva (nejspíš) kvalitní, tak nemám problém. Takže káva v Mondieu je buď kvalitní, anebo jsem zrovna měla štěstí.

Co nás ale naprosto uchvátilo, byla mangová limonáda se zázvorem. V některých kavárnách a restauracích domácí limonády nejsou úplně ono. Někdy jsou bez chuti, jindy chutnají jak na rychlo vyrobené pití. Tahle limonáda byla ale naprosto úžasná a za mě to byla nejlepší domácí limonáda, kterou jsem kdy ochutnala.

Stejně tak nás překvapila borůvkovo-levandulová zmrzlina. Chuťově byla zajímavá díky levanduli a opravdu stála za to. Čokoládová byla o trochu víc sladší, což byl možná záměr, neboť se jednalo o zmrzlinu s příchutí mléčné čokolády (ale bez živočišného mléka)!


Naši první návštěvu kavárny Mondieu jsme obě shodně ohodnotily pěti hvězdičkami a věděly jsme, že tam nejsme naposledy. 

Druhý den jsme tam totiž zavítaly znovu (ať žije originalita!) s tím, že chceme vyzkoušet nějaký raw dort. Bohužel zrovna v nabídce raw dorty neměly (první mínus). Daly jsme si tedy makovou tortu a opět jsme nelitovaly - to bylo nebe v hubě, jak by řekl nějaký strýko z dediny (anebo taky neřekl). Makový dort byl upečený z makové mouky (kterou jsem jedla poprvé) a byl to jeden z nejlepších dezertů, které jsem kdy jedla. 

Já si pak objednala obligátně cappuccino a zelený čaj (jako stará závislačka na zeleném čaji chválím jak kvalitu, tak servírování!) a Pája si dala horkou čokoládu

Pája k horké čokoládě: Horká čokoláda byla trochu sladší, ale konečná chuť příjemně nakyslá. Co se týče konzistence čokolády, čokoláda byla spíše tekutá, asi jako když si rozpustíte čokoládu na vaření z LIDLu (trochu mě ji připomínala chutí, ale neznamená to, že byla špatná :-) Je i sytá, takže spolu s dortem to pro mě byl malý oběd :-) 




Naši druhou návštěvu kavárny Mondieu hodnotíme čtyřmi hvězdičkami (jednu jsme ubraly za to, že neměly raw dorty a za čokoládu - ta byla tak na 4 hvězdičky). 

Upřímně - už se těšíme, až budeme mít cestu do Bratislavy, protože se opět chystáme do Mondieu ochutnat jejich raw dorty anebo něco ze snídaňových menu. 





27.07.17

Cuketové čatní

Dnes mám pro vás recept na opravdu rychlé (a zároveň ne příliš fotogenické) jídlo - cuketové čatní. Cuketa je taková vděčná zelenina, dá se zpracovat na mnoho způsobů, do těstovin, grilovaná, na sladko i na slano. Já tentokrát zvolila snad druhou nejjednodušší variantu (ta první jsou syrové cuketové nudle :D ) a uvařila jsem cuketové čatní na topinky. 

Původní recept jsem našla již dříve na internetu, ale nelíbil se mi fakt, že se v něm cuketa musí zapékat. Upřímně - pokud nemusím, tak troubu nepoužívám. Od toho je tu Pája, ta je v pečení a zapékání přeborník, viz její zeleninové lasage :) A tak jsem si recept upravila podle svého a nebylo to vůbec špatné! Zkuste a přesvědčte se. 



Ingredience (na cca 4 topinky):

  • jedna velká cuketa (opravdu velká, já měla asi čtyřiceticentimetrovou)
  • malá cibule
  • 4-5 lžic rajského protlaku
  • sůl, pepř 
  • chili (pro milovníky pálivého) 
Postup:
1. Nejprve si oloupejte cuketu a nastrouhejte ji nahrubo. 
2. Na oleji osmažte dosklovata cibulku, přidejte cuketu a chvíli opékejte, než cuketa pustí šťávu
3. Nechte vydusit asi 10 minut (pokud se bude cuketa připékat, můžete přilít trošku vody)
4. Přidejte rajský protlak, pepř, sůl, popřípadě chili - dochuťte dle chuti. Pamatujte, že cuketa je v podstatě bez chuti, takže vyžaduje silnější dochucení. 
5. Až bude cuketa měkká čatní je hotové. 
6. Opečte si krajíce chleba, obložte je čatním a můžete dozdobit čímkoliv chcete. 

Čatní se hodí také jako příloha k masu anebo veganským alternativám masa - například k uzenému tofu či tempehu. 

Přeji dobrou chuť a krásné léto! 

Péťa 

PS: Moc se omlouvám za kvalitu fotky, ale tento týden nemám v provozu svůj foťák. Příště už to bude daleko lepší! 

24.07.17

Mrkev po indicku


Pokud chcete nějakou rychlou přílohu nebo lehké jídlo, tento recept je ideální. Stačí pár minut a surovin a jídlo je hotové.





Ingredience:
  • 6 mrkví
  • 2 stroužky česneku
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sezamová semínka na posypání, kurkuma, drcený kmín, sůl
Postup: 

1. Nakrájenou mrkev na malé hranolky vložíme na plech, přidáme nadrcený česnek, sezamová semínka, kurkumu, drcený kmín, sůl a směs promícháme.
2. Mrkev dáme do trouby a pečeme doměkka (cca 20 minut).

Dobrou chuť!

Pavlína

20.07.17

Batátové chilli

Batáty nikdy nepatřily mezi moji oblíbenou zeleninu, neměla jsem je ráda kvůli jejich sytě sladké chuti. Ale nedávno (cca před půl rokem) jsem ochutnala batátové chilli v bistru "Vegg-Go" a tohle jídlo mně zachutnalo natolik, že jsem se rozhodla inspirovat se a vyzkoušet si chilli z batátů doma. Pro ty, kteří mají rádi sladkou a pálivou chuť, je batátové chilli jasná volba.





Ingredience:
  • 2 batáty
  • 1 červená paprika
  • 1 cibule
  • 2 rajčata
  • půl konzervy kidney fazolí
  • půlka chilli papričky
  • 4 lžíce oleje
  • sůl, pepř

1. Batáty oloupeme a nakrájíme na kostky, dáme je na plech, zakápneme olejem, osolíme a opepříme. V troubě pečeme cca 15 minut (batáty musí změknout, ale dejte pozor, aby ).

2. Na oleji osmahneme cibuli, přidáme chilli, papriku a chvilku opékáme.

3. Pak přidáme rajčata, chvíli podusíme, na rajčata dáme fazole a pečené batáty, nakonec osolíme.

Dobrou chuť!

Pavlína

17.07.17

Krupoto s červenou paprikou a pórkem


Tento recept vznikl skoro náhodou - doma jsem objevila zbytek krup a za pomocí pár dalších surovin jsem vytvořila krupoto se zeleninou "co dům dal". Většina z nás zná kroupy hlavně ze zabíjačkové polívky, kterou jsem jako dítě jedla (spíš z povinnosti, teď už bych jí jíst nemohla...), a nejradši jsem v ní měla právě ty kroupy :-) O skutečnosti, že kroupy se dají využít chutněji i zdravěji (a bez použití krevní konzervy) Vás přesvědčí tento recept.
Jedná se o lehčí jídlo, které můžete doplnit třeba zeleninovým salátem. 



Ingredience:
  • 1 malá cibule
  • 1 červená paprika
  • kousek pórku
  • 300 g ječných krup
  • 3 lžíce oleje
  • sůl, pepř
Postup:

1. Nejdříve si uvaříme kroupy dokud nejsou měkké (cca 45 minut).
2. Na oleji osmahneme cibuli, přidáme nadrobno nakrájenou červenou papriku a pórek a chvilku opékáme.
3. Když je zelenina opečená, přidáme kroupy, zamícháme a krupoto dochutíme.

Dobrou chuť!


Pavlína

13.07.17

Rychlý letní dezert z černého rybízu

Na zahradě se nám jako každé léto urodil černý rybíz, který mám sice nejraději čerstvý, "sezobaný" rovnou do pusy, ale tentokrát jsem se rozhodla vyrobit nějaký dezert. Protože moc nemusím mléčné výrobky, řeším tyhlety typy dezertů tak, že používám nejčastějši sójové jogurty či rostlinná mléka. Tenhle dezert jsem vymyslela tak trochu za pochodu u kuchyňské linky, když mě honila mlsná :) 

(Pokud nemáte černý rybíz, nevadí. Můžete ho nahradit třeba borůvkami, malinami, ostružinami, anebo použít pouze více jahod a mít ovocnou vrstvu jenom jahodovou.) 




Ingredience:

ovocná vrstva:
  • cca půl šálku černého rybízu
  • 6 větších jahod
  • agávový sirup podle chuti (místo něj můžete použít kousek rozmixovaného banánu)
jogurtová vrstva: 
  • 125g sójového jogurtu (já použila od firmy Sojade)
  • agávový sirup (lze také nahradit rozmixovaným banánem)
 na ozdobu:
  • větvička černého rybízu či jiné bobulovité ovoce
  • mleté vlašské ořechy
Postup:
1. Do mixéru dáme jahody a černý rybíz, dosladíme agávovým sirupem a rozmixujeme.

2. Část hotové ovocné směsi dáme na dno sklenice nebo pohárku, na směs přidáme oslazený jogurt a vrstvíme až do konce.

3. Dezert ozdobíme mletými vlašskými ořechy a větvičkou černého rybízu či jiným bobulovitým ovocem.

Ať Vám chutná! :)

Pája

10.07.17

Zeleninové Jalfrezi

Poprvé jsem zeleninové jalfrezi ochutnala v brněnské Anapurně. Tenkrát to bylo jedno z mála indických jídel, které jsem ještě neměla. A ačkoliv mám stále nejradši klasické zeleninové kari, zeleninové jalfrezi je takovou příjemnou obměnou, nehledě na to, že je pálivější, než kari. 

Se ségrou jsme si myslely, že jalfrezi je typické indické jídlo, ale po malém Google průzkumu jsme se dozvěděly, že se sice jedná o indické jídlo, ale ovlivněné čínskou kuchyní. Čínský je na jalfrezi typ přípravy, indické je všechno ostatní, tedy původ a ingredience. Jalfrezi prý vzniklo díky tomu, že indickým kuchařům zbývaly zbytky cibule a chili. 

Kromě zeleniny se jalfrezi dělá také z jiných druhů masa. My jsme pro tento recept zvolily veganskou variantu. 



JEDNÁ SE O VELMI PÁLIVÉ JÍDLO. Pálivost můžete snížit tak, že přidáte méně chili, nicméně úplně bez chili to není pravé jalfrezi :) 


Ingredience:

  • 1 cibule 
  • 2-3 stroužky česneku
  • červená a zelená chili paprička
  • koriandr
  • kurkuma 
  • cca 1 cm nastrouhaného čerstvého zázvoru
  • 1 velká červená paprika
  • cca 1/2 květáku 
  • zelené fazolky 
  • (možno přidat i jinou zeleninu, např. hrášek, mrkev, kukuřici)
  • 2 hrnky pasírovaných rajčat 
  • 50 ml rostlinné smetany (nemusí být) 
  • koriandr na ozdobu
Příloha: rýže (výborná je jasmínová) 

Postup:

1. Nejprve nakrájejte květák na malé kousky nebo rozdělte na růžičky. Poté ho dejte na cca 10 minut vařit do páry.



2. Mezitím nakrájejte cibuli na kostičky, prolisujte česnek, nastrouhejte zázvor a nakrájete si ostatní zeleninu (papriky, fazolky - pokud máte čerstvé a neupravené). 

3. Na rozpáleném oleji osmažte do sklovata cibuli, přidejte lisovaný česnek, zázvor, chili a všechno ostatní koření. Můžete mírně dosolit.

4. Chvíli orestujte, aby se chutě spojily. 

5. Poté přidejte všechnu zeleninu, řádně promíchejte, dosolte, přidejte jeden hrnek pasírovaných rajčat a trošičku vody na podlití. 


Vidíte, že vody na podlití stačí málo, max tak 1 cm ode dna hrnce. 

6. Přikryjte pokličkou a nechte probublávat varem na mírnem ohni cca 15 minut.

7. Ke konci přidejte zbytek rajčat, dochuťte dle potřeby (možno přidat i více koření či soli), zamíchejte, a přilijte rostlinnou smetanu.

8. Zamíchejte a můžete podávat! 

Dobrou chuť a krásné léto :) 

07.07.17

Zeleninové lasagne

Dneska přispěju receptem na jedno z mých nejoblíbenějších jídel - lasagne. Nejsou to klasické lasagne s masem, ale zeleninové, které jsou také výborné.



Ingredience:
  • 13 plátů lasagní
  • 1 velká cibule
  • 3 lžíce řepkového oleje, 3 lžíce olivového oleje
  • 3 mrkve
  • půl stonku řapíkatého celeru
  • 1 červená paprika
  • 2 rajčata
  • 1 stroužek česneku
  • 1 konzerva hrášku nebo 300 g mraženého hrášku
  • 800 ml rajčatové passaty
  • 2 lžíce protlaku
  • 300 g tvrdého sýra (použila jsem goudu)
  • 125 g mozzarelly
  • sůl, pepř, tymián, rozmarýn
Směs:
1. Na oleji osmahneme cibuli, přidáme prolisovaný česnek a koření, chvilku opékáme.
2. Přidáme na kostičky nakrájenou mrkev a pár minut opékáme, pak dáme řapíkatý celer, papriku a osmahneme, přidáme rajčata a dusíme doměkka.
3. Do vzniklé směsi přidáme hrášek, rajčatovou passatu a zbylou tekutinu necháme vypařit.
4. Když je směs redukovaná, přidáme protlak a sejmeme z ohně.

Vrstvení:
1. Pekáček vytřeme olejem, dno pokryjeme pláty lasagní. Pláty trochu pokropíme vodou, aby se lépe propekly.
2. Na ně dáme připravenou směs a navrch sýr. Tento postup opakujeme tak dlouho, až použijeme všechnu směs.
3. Poslední vrstvu plátů pokryjeme sýrem a dáme do trouby zapéct na 180 stupňů asi na 40 minut (stačí i méně, ale těstovinové pláty musí být měkké).
4. Pekáček vyndáme z trouby nakrájíme na čtverce.





29.06.17

Jahodový RAW dort


Protože je červen měsícem jahod a jahody mám ráda, přispěju dalším receptem. Tentokrát to bude jahodový RAW dort, který je dobrý a přitom nenáročný na suroviny.


 

 

Ingredience:

Korpus:
  • 250 g datlové pasty (já použila od firmy BOMBUS)
  • 5 lžic mletých vlašských ořechů
  • lžička skořice
Náplň:
  • 350 g jahod
  • 3 lžíce RAW kokosového másla (použila jsem to od ŠUFÁNKU)
  • 3 lžíce agávového sirupu
Zdobení:
  • vlašské ořechy, čerstvé jahody
Postup:

1. Smícháme skořici s mletými vlaššskými ořechy. Vzniklou směs vpracujeme do datlové pasty. Hmotu natlačíme do formy.
2. Jahody rozmixujeme, přidáme agávový sirup, kokosové máslo a opět mixujeme.
3. Jahodovou směs nalijeme do formy a uhladíme.
4. Dort dozdobíme např. čersvými jahodami a mletými vlašskými ořechy.
5. Hotový dort dáme na cca 2 hodiny do mrazáku. (Stačí i méně, ale tak dlouho, dokud jahodová vrstva neztuhne.)

Dobrou chuť!