27.03.16

Sweet Secret of Raw (Praha)

Dnes tu mám pro vás další recenzi, tentokrát podniku Sweet Secret of Raw v Praze. Od sestry jsem dostala k Vánocům poukazy na konzumaci jídla a nápojů ve Sweet Secret, který jsem využila dvakrát v únoru a v březnu tohoto roku.

Všechny produkty ve Sweet Secret of Raw jsou vyrobené ze syrových čerstvých surovin, oříšků, rostlinných olejů a másel, kakaa, ovoce atp. Těšila jsem se, že ochutnám sladkosti, které jsou zároveň vlastně zdravé. Nebylo to však moje první setkání s výrobky od Secret of Raw - na zářijovém Vegefestu v roce 2014 v Praze jsem ochutnala čokoládový cheescake, který byl chuťově naprosto famózní.

Naše první "ochutnávka" proběhla v únoru. "Cukrárna" se nachází na Rumunské, takže se tam v pohodě dostanene i pěšky z hlavního nádraží.
V první řadě musím vypíchnout zdejší interiér, který je útulný, příjemný, tak trochu ve stylu Provance, hodně dřeva, světlé barvy.
Obsluha zde byla pokaždé příjemná a milá, takže po téhle stránce nemám co vytknout.

Z široké nabídky raw dortů jsem si nakonec vybrala kokosový dort "Raffaelo" a sestra maracujový dort.



23.03.16

Toxiny ve stravě, 1. část

Za posledních pět až šest let jsem celkem výrazně změnila svůj jídelníček a zásadně se změnil můj pohled na jídlo. Co se samotného jídla týče, nejsem však zastáncem radikálních změn a diet, neboť v konečné fázi mají na tělo celkem negativní účinek a kromě přechodné ztráty hmotností se negativně odrazí na celkovém zdraví organismu.
Ke spoustě informací jsem se dopracovávala postupně a tím pádem se i moje stravovací návyky měnily krůček po krůčku. Možná proto jsem u nich byla schopná vydržet a stále jsem. Dalo by se říct, že se kromě jiného řídím heslem - jezte, co chcete, ale ujistěte se, že víte, CO to doopravdy je.

V praxi to znamená, že se zajímám o složení výrobků a chci vědět, co předcházelo propečenému steaku na talíři nebo kde byl vypěstován květák. Zajímá mě, jak jednotlivé složky potravy působí, co mi mohou dát, nebo co mi můžou vzít. Po absolvování kurzu výživového poradce jsem se propracovala ještě hlouběji a více zohledňuji lokalitu, ze které potravina pochází, respektive kde byla vypěstována.

Neznamená to však, že si jídlo nedokáži užít. Naopak, jídlo miluji. Uvědomuji si však, že to, co do našeho těla dáme, se nám vrátí v podobě zdraví nebo nemoci. Zároveň mě zajímá i celkový dopad mé stravy na životní prostředí. Jako příklad bych uvedla nákup potravin - když jdu kupovat potraviny, snažím se je kupovat v co nejpřirozenějším stavu.
Například upřednostním mražený hrášek (pokud není čerstvý) před hráškem v konzervě. Úplně nejlepší je počkat si na "hráškovou sezónu" ,každopádně někdy taková hrášková polévka bodne i v zimě :)  
Takový plechovkový hrášek v sobě totiž skrývá zajímavé věci, o kterých se toho moc nedozvíme. Můžeme si ho sice dát po celý rok, otázkou však je, za jakou cenu? Stejně tak je to s ostatními potravinami - všechno je dostupné, barevné, s dlouho trvanlivostí, hezky vypadající, ale co z toho má naše tělo? Každý jsme jiný, jedno je ale jisté - naše tělo se s některými látkami vypořádat neumí a je otázkou času, kdy a jak se tato skutečnost projeví.


18.03.16

První a povedené Zajíci v krabici

V únoru jsme si konečně objednaly Zajíce v krabici a těšily se na ně jako malé děti.

O co se jedná? Zajíci v krabici je balíček obsahující pět až osm potravin, který si do konce měsíce objednáte přes internetový obchod na stránkách Zajíců.
Nejlepší (i když pro někoho by to tak asi nebylo :) na tom je, že nevíte, jaké potraviny k Vám dorazí, jedná se tedy o takové malé překvapení. Předem víte pouze to, že se jedná o kvalitní potraviny, které jsou i něčím výjímečné (např. chutí nebo tím, že se jde o novinku na trhu).
V objednávkovém formuláři můžete zadat, zda trpíte nějakou potravinovou intolerancí nebo jste například vegan - v takovém případě Vám pak určitá riziková potravina nebude do balíčku zabalena a bude nahrazena jinou. Zaplatíte 350 Kč a pak už jen stačí pár týdnů či dnů počkat (podle toho, kdy Zajíce objednáváte) a těšit se, na čem si pochutnáte.

Takhle krásně vypadá balení Zajíců v krabici

14.03.16

Veganská restaurace Forky's (Brno)

Na napsání recenze o restauraci Forky's v Brně se chystám již delší dobu. Čekala jsem, až restauraci navštívíme alespoň dvakrát, abych mohla ohodnotit více jídel :)

Do Forky's jsme poprvé zavítali se sestrou v rámci návštěvy v Brně v prosinci minulého roku. Už si přesně nepamatuji, jak jsme tuto restauraci našli. Myslím, že jsem použila vyhledávač vegetariánských a veganských restaurací na soucitne.cz. Forky's mi připadalo sympatické, v tu dobu byla navíc restaurace poměrně nová a jejich jídelníček se nám velmi zamlouval.

Forky's je veganská restaurace a během všedních dní nabízí kromě jídel ze stálého jídelního lístku také denní menu, kde si můžete vybrat mezi dvěma hlavními jídly a polévkou.
Objednávání jídla funguje tak, že přijdete k pultu, u kterého si vyberete z aktuální nabídky, objednáte a rovnou zaplatíte. Pokud si dáváte jídlo z menu, dají vám ho hned na tác, pokud ze stálé nabídky, jídlo vám přinesou za cca 5-10 minut ke stolu. Obsluha zde byla vždy milá a ochotná.

10.03.16

Shakshuka (rajčatová směs s vejci) - oblíbená snídaně Blízkého Východu

Prvním faktem je, že název tohoto jídla je zvláštní. Už jsem se smířila s tím, že každý na mě po jeho vyslovení divně kouká a ptá se: "Cože?!" To však nic nemění na tom, že se jedná o jedno z mých nejoblíbenějších jídel za poslední dobu. Shakshuka se dá jíst k obědu, k večeři i k snídani.

V Izraeli se údajně s tímto jídlem setkáte na každém rohu. Shakshuka je tam synonymem pro snídani. Původem je však ze severní Afriky, pravděpodobně z Tuniska. V tunisské arabštině znamená shakshuka jednoduše směs. Jedná se o jídlo, které připravíte za pár minut, nepotřebujete na něj moc ingrediencí a pokud vajíček nesníte osm, tak je i zdravé :) Tradičně se shakshuka servíruje v pánvi a host si z ní odebírá na svůj talířek. Svým způsobem mi shakshuka připomíná mexické huevos rancheros, ale bez fazolí a tortill.

Shakshuka obsahuje vajíčka, nejedná se tedy o veganský pokrm. Zkoušela jsem ale i vlastní veganskou verzi - vajíčka jsem nahradila bílým tofu nakrájeným na kostičky. Chutnalo to také dobře :)


07.03.16

Příčiny problematické pleti dle čínské medicíny a možná řešení

Stav naší pokožky odráží náš celkový zdravotní stav. Jakékoliv kožní onemocnění či potíže jsou pouze vnějším projevem problému, který má kořeny v našem organismu - ať už se jedná o psychické problémy nebo problémy somatické, například oslabení nějakého orgánu, nevhodná strava, jejímž následkem je zanešení trávicí soustavy, nebo třeba nedostatek spánku. 

V této souvislosti je zajímavé nahlédnout do čínské medicíny, která nám může poskytnout zajímavé informace co se týče kožních problémů a jejich souvislosti se stavem našeho organismu. Dle čínské medicíny je například: 

  • akné průvodcem oslabených jater a ledvin
  • tmavé kruhy pod očima značí strach, vyčerpání, přebytek mléčných výrobků ve stravě, zatížené ledviny
  • kůže zbarvená do žluta, vlhká a studená značí přetížená játra
  • špatné rozložení stravy a nevhodná výživa způsobuje příliš suchou nebo naopak příliš mastnou kůži
  • necitlivá nebo přectlivělá kůže je výsledkem potlačovaných citů atd. 
Jak můžete vidět, problematická pokožka je tedy často spojována s oslabenou funkcí zažívacího traktu, plic, ledvin nebo jater. Všechny tyto orgány společně s kůží spadají podle čínské medicíny do vylučovacích orgánů. Pokud nemáte v pořádku například střeva (oslabená, zanesená,...) odrazí se to dle čínských lékařů na vaší kůži (nečistá pleť, pupínky). 
Stav vaší pleti je také ovlivněn převládajícími emocemi - například zlost a potlačovaný hněv oslabuje játra a oslabená játra způsobují vznik akné. Ne náhodou mají dospívající, kteří často vnitřně bojují nejen s okolím, ale i sami se sebou, aknózní pleť. K ní přispívá také hormonální nerovhováha, v dospívání tak běžná. 

Pokud chcem léčit problematickou pokožku, měli bysme začít čistěním a posílením střeva, popřípadě jiných vylučovacích orgánů (játra, ledviny, plíce). 

Pro krásnou pleť je určité vhodné ve stravě alespoň omezit cukr, bílou mouku a mléčné výrobky. Při vleklejších kožních problémech však toto doporučení  nemusí stačit a tělo je zapotřebí nejprve pročistit a poté posílit. 

Dále je dobré zamyslet se nad stavem naší mysli a nad tím, jak reagujeme na různé podněty z okolí. Jsme často naštvaní a podráždění? Potlačujeme svoje city? Jsme známí tím, že se až nepřiměřeně strachujeme o sebe nebo své blízké? 

V těchto případech je dobré zaměřit se na relaxaci, dopřát si alespoň pár minut denně opravdu kvalitní relaxace, ať už je to čtení knížky, procházka v přírodě nebo jóga. V případě potlačovaných emocí je také účinné psát si deník, kde se můžete vypsat ze svých starostí, pocitů a problémů. 

Pro zdravou pleť je tedy dobré nejen upravit svůj jídelníček, ale také alespoň trochu změnit přístup k životu. 



05.03.16

Miso polévka se zeleninou

Když jsem poprvé ochutnala miso polévku, měla jsem pocit, že jsem objevila další jídlo, které budu jíst ráda do konce života. Tenkrát byla součástí asijského menu v jedné restauraci a kombinace tofu, pórku, hub a zvláštní sladko-slané chuti mě zaujala. Pak jsem si chodila kupovat miso polévku do asijských fast foodů (hah), což nebyla moc dobrá volba, protože se ukázalo, že v mnoha případech polévka obsahovala glutamát, na který mám dost rychlou alergickou reakci (bušení srdce, zrychlený tep). Rozhodla jsem se pro něco, co jsem měla udělat už dávno - koupit si miso pastu a polévku si uvařit doma. Tou dobou jsem už věděla, že miso pasta, která se vyrábí fermentací sójových bobů a soli a má zahřívající účinek, což se mi zamlouvalo.

Miso polévka je proto ideální pro zimní období, ale také v chladných dnech. Pokud trpíte alergií na lepek, při výběru miso pasty prostudujte složení, některé miso pasty se vyrábějí s přísadou ječmene či pšenice (nejčastěji mugi miso a hatcho miso).

Receptů na miso polévku je na inernetu spousta. Já jsem volila ten jednodušší, respektive ten, který neobsahuje houby ani žádné maso. Houby jsem neměla a maso jsem nechtěla :) Do polévky si však můžete přidat tofu, vajíčko, výše zmíněné houby (např. Shiitake) a jiné ingredience.


 Já jsem polévku připravila z těchto surovin:

Ingredience:
  • 4 lžíce řas
  • 1 šálek nakrájené zeleniny (pórek, na nudličky nakrájená mrkev, jarní cibulka) 
  • miso pasta - 5 lžiček 
 Postup: 
1. Omyjte řasy a vložte je do vody, aby změkkly (já jsem je ve vodě nechala asi 10 minut). Poté řasy nakrájejte na kousky a dejte si stranou na talíř. Vodu, ve které jste namáčeli řasy, si nechejte, později ji použijete do polévky.

2. Dejte vařit 1 litr vody. Mezitíme nakrájejte na nudličky všechnu zeleninu, a když se voda vaří, vhoďte ji do hrnce. Po chvíli přidejte i nakrájené řasy a vodu z nich. Vařte 5-10 minut, zelenina nesmí být rozvařená ani syrová (dobré během vaření ozkoušet).

3. Z hrnce odeberte jednu naběračku polévky a rozmíchejte v ní asi 5 lžiček miso pasty.

4. Stáhňete oheň na minimum, vlijte rozmíchanou miso pastu a dále už nevařte, pouze 3-5 minut nechte "dojít" na plotně.

5. Na závěr přidejte do polévky něco zeleného - pórek, jarní cibulku atp.

03.03.16

Papriková polévka

Paprikovou polévku jsme poprvé vařili ze zvědavosti, nikdy předtím jsem jí nejedla. Myslela jsem, že bude zvláštní, ale dost mi zachutnala. Paprika je velmi dobrá na trávení a obsahuje hodně vitamínů C, A a B. Po povaření se sice část vitamínů ztratí, stále si však zachovává vysokou výživovou hodnotu také díky vysokému obsahu nerozpustné vlákniny.

Pokud chcete, aby byla polévka pálivější, můžete do ní přidat nasekanou chili papričku nebo špetku chili. Červená paprika má sama o sobě zahřívající účinek, přidáním chili se tedy zvýší termický účinek. Ideální v chladném počasí :)



Ingredience:
  • 1/2 kg červených paprik (cca 3 kusy)
  • 2 menší rajčata
  • 1/2 cibule
  • 1 stroužek česneku
  • rozmarýn
  • bazalka
  • 1 bobkový list
  • 2 lžíce rajčatového protlaku
  • 1 a půl litru zeleninového vývaru
  • sůl
  • mletá sladká paprika 
Postup:

1. Všechnu zeleninu nakrájejte na malé kousky.

2. Na oleji zpěňte cibulku, přidáme česnek, rozmarýn, bobkový list a chvíli restujeme.

3. Poté přidáme nadrobno nakrájené papriky, rajčata a protlak. Zamícháme, zalijeme vývarem a necháme 10-15 minut povařit. Po cca 15 minutách zkonrolujte, zda jsou papriky měkké, pokud ano, můžete mixovat, pokud se vám zdají tužší, můžete ještě chvíli vařit.

4. Nakonec polévku rozmixujte, dochuťte solí, zamíchejte a můžete podávat.

01.03.16

Dobrý vs. špatný cukr

Cukry, jinak také sacharidy, patří spolu s tuky a bílkovinami mezi tři základní makroživiny, které potřebujeme ke správnému fungování našeho těla a v podstatě k životu. Je však velký rozdíl mezi "dobrými" cukry a "špatným" cukrem. Špatný cukr našemu tělu neprospívá a v podstatě ho vůbec nepotřebujeme. Naproti tomu dobré cukry jsou obsaženy nejen v ovoci, ale také v obilninách a v menší míře v zelenině. Takové cukry jsou důležitým zdrojem energie pro naše tělo. 

Rafinovaný cukr (tedy ten špatný cukr), který se vyrábí z cukrové třtiny nebo řepy, je čistou chemickou látkou, která je během procesu rafinace, ke které dochází nejčastěji pomocí kyseliny sírové (!!!), zbavena všech vitamínů. Tento typ cukru najdeme pod názvem "cukr" na drtivé většině obalů od cukrovinek, sušenek, pečiva a jiných sladkých produktů. 
Cukr je z 99,8 % složen ze sacharózy a 0,2% tvoří voda a popel. Co se týče hnědého cukru, tedy produktu, který vzniká zpracováním rafinované melasy, skládá se z 95% sacharózy, 2% popela, 2% vody a 1% organických necukrů.

Pokud mluvím o negativních účincích cukru na lidský organismus, měla bych také zmínit cukr třtinový a ostatní druhy cukru, včetně melasy a javorového sirupu. To z toho důvodu, že všechny tyto cukry a sirupy byly získány vysokou teplotou. Nejhorší z nich však je, jak už jsem uvedla, bílý rafinovaný cukr. Ten je ale bohužel nejvíce konzumovaným typem cukru a je nejlevnější. 





Rafinovaný vs. přírodní cukr 

Pro lidské tělo jsou daleko přijatelnější cukry obsažené v ovoci, zelenině ale také v obilninách. 

Zásadní rozdíl mezi cukrem obsaženým v ovoci, zelenině a obilninách a cukrem průmyslově zpracovaným je ten, že v přírodních potravinách jsou vedle fruktózy obsaženy také minerální látky, vitamíny, stopové prvky, vláknina, mastné kyseliny atd. Což je výborné. A zde se dostáváme k jádru celé věci. 
Aby tělo mohlo cukr zpracovat (zhodnotit v látkové výměně), potřebuje k tomu hlavně vitamíny skupiny B a vápník, které ovšem bílý rafinovaný cukr neobsahuje vůbec (v případě hnědého a jiných průmyslových cukrů je to pouze nepatrné množství). Co se tedy stane? Při pravidelné spotřebě cukru si tělo tyto látky bere doslova samo ze sebe. Logicky potom nastává nevyváženost mezi vitamíny a minerály ve vašem těle a cukry, která ústí v nedostatek vitálních látek. Říká se, že tělo se s jednou lžičkou cukru vyrovnává až 3 dny. 

Další rozdíl mezi přírodním a rafinovaným cukrem je ten, že cukr obsažený v ovoci a zelenině se v těle rozkládá postupně a krev je tudíž živinami zásobena rovnoměrně. Narozdíl od rafinovaného cukru, který se do těla dostává velmi rychle.


Pokud kombinujeme cukr společně s ovocem, úplně zničíme jeho hodnotu. Ovoce má totiž očišťující účinek a i plody, které chutnají kysele, reaguje v těle alkalicky, tedy zásaditě (takže po pozření pomeranče nemůže být nikdo překyselený) pokud jsou zralé. Když k nim přidáme cukr, chemický pochod v těle se úplně změní a tělo vytvoří velké množství kyseliny. A to pro tělo není dobré. 

V jídelníčku je proto lepší upřednostňovat zdravé cukry před špatnými, ideální je se těch špatných úplně vzdát nebo je alespoň velmi omezit. Jsem zastáncem názorů, že extrémy nejsou dobré a myslím si, že není nutné navždy vylučovat z jídelníčku "špatné" cukry (pokud netrpíte například cukrovkou!), ale je vhodné jejich příjem kontrolovat a spíše se zaměřit na jiné sladké potraviny, které jsou zároveň zdravé.